X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

  چاپ

تاریخ : شنبه 26 مرداد‌ماه سال 1387 در ساعت 09:28 ب.ظ


نشانه انکار ناپذیر حضرت مهدی(ع)
مأموریتی که توسط حضرت مهدی(ع) انجام خواهد شد، مهمترین نشانه اوست. همان طور که از احادیث نقل شده، صفت انکار ناپذیر حضرت مهدی(ع) این است که وی وسیله حاکمیت اسلام بر جهان خواهد بود.
صفات بسیار زیادی، هویت حضرت مهدی(ع) را روشن می سازند. او تکالیف مشخصی دارد که اتحاد اسلامی یکی از بزرگترین و با ارزش ترین مسؤولیتهای ایشان می باشد. او به برپایی خلافت بر مبنای اتحاد اسلامی خواهد پرداخت؛ سپس با قدرت و حمایت اتحاد اسلامی، ارزشهای اخلاقی قرآنی و سنت پیامبر را بر زمین حاکم خواهد کرد.
برای انجام این امر مقدس، قدرت، نیرو و اقتدار بزرگی را دارا خواه شد. او به انجام تکالیفی در جهان سیاست، جهان مذهب، جهان حکومت و نیز در فضاهای متفاوتی از جهان اسلام خواهد پرداخت.
براساس اطلاعات به دست آمده از احادیث، مهدی(ع) شخص مقدسی است که بی خدایی را از طریق نبرد عقلانی شکست خواهد داد و ارزشهای اخلاقی را قوت خواهد بخشید. بنابراین، نشانه اصلی قیام حضرت مهدی(عج) شکل دهی اتحاد اسلامی و حکومت ارزشهای اخلاقی است. دیگر علایم، تنها در جریان تحقق این نشانه بزرگ معنا و مفهوم پیدا می کنند.
احادیث متعددی از پیامبر وجود دارد که در آنها به نشانه های وجود حکومت حضرت مهدی(ع) در قرآن اشاره دارد. از جمله این احادیث:
«مهدی(ع) بر زمین حاکم خواهد شد؛ مانند ذو القرنین و سلیمان.» همان طور که در این حدیث اشاره شده است، حکومت مهدی(ع) و سیطره ارزشهای اخلاقی اسلامی با ذکر ذوالقرنین و سلیمان همراه است. در احادیث زیر نیز نشانه های مهم حکومت حضرت مهدی(ع) و آخر زمان در ارتباط با اصحاب کهف و طالوت بیان شده است.
«اصحاب کهف کمک کنندگان مهدی(ع) خواهند بود.»
«یاری رسانان مهدی(ع) به تعداد کسانی اند که با طالوت از رود عبور کردند.»
اگر چه پیامبر می توانست مهدی(ع) و یاری رسانان او را به اشکال مختلف توصیف کند، اما بیشترین اهمیت در این است که وی آنها را با استفاده از مثالهای موجود در قرآن تفسیر کرده است. این نکته یکی از قوی ترین بخشهای این موضوع است که وجود آیات بسیاری در قرآن را که به ویژگیهای حکومت حضرت مهدی و آخر زمان اشاره دارد، اثبات می کند.
بر این اساس، مهدی(ع) اقتدار عظیمی خواهد داشت؛ درست مانند ذوالقرنین و حضرت سلیمان. به همان شکل که ذوالقرنین ،نزاع یأجوج و مأجوج را به انتها رساند، مهدی(ع) خشونت و نزاع را خاتمه خواهد داد و نیز در زمان حضرت مهدی(ع) مانند دوره حضرت سلیمان هنر و زیبایی اهمیت بسیار زیادی خواهد یافت و زمین در زیباترین شکلش بنا خواهد شد.
با توجه به اطلاعات به دست آمده از آیات و احادیث ویژگیهای دیگر خاص ظهور حضرت مهدی(ع) بدین قرار است:

مهدی(ع) و عصر طلایی ظهور
محققان اسلامی به دوره ای که با رهبری مهدی(ع) ارزشهای اخلاقی اسلامی بر جهان حاکم خواهد شد، عنوان «عصر طلایی» داده اند.
در عصر طلایی، نیاز و گرسنگی از بین خواهد رفت، فراوانی به وجود خواهد آمد، ظلم و بی عدالتی به انتها خواهد رسید، عدالت بر زمین حاکم خواهد شد. نارضایتی، خشونت و ستیز خاتمه خواهد یافت، صلح و امنیت برپا خواهد شد. پیشرفتهای تکنولوژیکی به بالاترین سطح خود خواهد رسید و جامعه انسانی بهترین استفاده ممکن را از این پیشرفتها خواهد کرد. زمانی که انسانها به اطاعت کامل از دولت و نهادهای دیگر درمی آیند (به عبارتی لازمه اجرای ارزشهای اخلاقی قرآنی محقق می شود) صلح و تطابق شکل می گیرد.

حکومت صلح و عشق در حکومت مهدی(ع)
در احادیث چنین بیان شده است که مهدی(ع) ارزشهای اخلاقی اسلامی را به وسیله صلح و عشق حاکم خواهد کرد. مهدی(ع) مردم را با صبر، بردباری، دلسوزی و عشق به پرستش خدای واحد و زندگی همراه با ارزشهای اخلاقی و سنت فرا می خواند.
روشی که توسط مهدی(ع) دنبال می شود، انسانها را به سوی ارزشهای اخلاقی با قدمهای بزرگ فرهنگی - جهانی هدایت می کند.
یکی از شباهتهای حضرت مهدی به حضرت سلیمان و ذوالقرنین که توسط حضرت محمد بیان شده، همین موضوع است. همان طور که در آیات قرآن آمده، حضرت سلیمان، تمدن بزرگی در زمان خودش پایه گذاری کرد و حکومت خود را به وسیله سیاست، هنر و فرهنگ قوت بخشید، ولی با وجود در دست داشتن ارتش بسیار قوی، از نیروهای نظامی خود استفاده نکرد. ذوالقرنین نیز به عنوان شخصی که مانع فساد و ستیز در زمین شده و رهبری که صلح و امنیت را به ارمغان آورده، در نظر گرفته شده است. این جنبه از عملکرد حضرت سلیمان و ذوالقرنین، شباهتهای بسیاری با عملکرد حضرت مهدی(ع) در پیاده سازی ارزشهای اخلاقی بر زمین خواهد داشت.

پایان ظلم و خشونت در دوره حکومت مهدی(ع)
حضرت محمد در احادیث خود بیان داشته است، مهدی(ع) به موازات برپایی ارزشهای اخلاقی بر زمین، به هرج و مرج، ستیز، خشونت، جنگ ، بی عدالتی و ظلم که برخی از علایم آخر الزمان است، خاتمه خواهد داد. حضرت محمد(ص) پیام شادی بخش تغییر عظیمی که با آمدن مهدی(ع) رخ خواهد داد را به بشریت داده است. برخی از احادیث در این ارتباط بدین قرارند:
«جهان مملو از ظلم و استبداد، با آمدن مهدی(ع) لبریز از عدالت خواهد شد.»
«در زمان ظهور مهدی(ع) خصومت و نفرت بین مردم از بین خواهد رفت...
ارزشهای اسلامی سراسر جهان را در برخواهد گرفت. تنها خدا پرستش خواهد شد و از ستیز و جنگ چیزی نخواهد ماند.»
همان طور که از احادیث برمی آید، در این زمان میان مردم برادری عظیمی شکل خواهد گرفت و نمونه متعادل، نوین، عقلانی و متمدن اسلام در زمان این انسان مقدس، کل جهان را روشن خواهد ساخت.
استفاده از تمامی ابزارهای تکنولوژیک و بهترین استفاده از امکانات تکنولوژیکی در زمان مهدی(ع) ممکن است.
در یکی از احادیث، فراوانی در زمان مهدی(ع) بدین صورت بیان شده است:
«فردی که مقداری گندم می کارد هفت برابر آن را درو می کند... شخصی که مشتی بذر بر زمین می پاشد، هفتصد مشت جمع آوری می کند و با وجود فراوانی باران قطره ای هدر نخواهد رفت.»
احتمالاً در این توصیف، انتقال به اشکال جدید کشاورزی، توسعه تکنیکهای جدید تولید، مطالعات اصلاح بذر و استفاده پیشرفته از قطرات باران از طریق ساخت سدها و دریاچه های مصنوعی، مورد اشاره قرار گرفته است.
بدون شک، تمامی اینها، تکنیکها و روشهای مرتبط با پیشرفتهای عظیم تکنولوژیکی است.
با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیکی، قرن ما شاهد گامهای رو به جلویی است که هرگز تاکنون مشاهده نشده است. ابزارهای تکنولوژیکی بی شماری که حتی درصد سال پیش نامی نیز نداشتند، اکنون بخش اجتناب ناپذیر زندگی مردم شده اند.
چنانکه از تفسیر احادیث برمی آید، در زمان مهدی(ع) امکانات تکنولوژیکی به طور برابر در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.
از برکت پیشرفتهای تکنولوژیکی در زمینه هایی چون طب، حمل و نقل، ارتباطات، کشاورزی و انرژی انسانها قادر خواهند بود در راحت ترین و لذت بخش ترین شرایط زندگی کنند.
تمامی این اطلاعات نشانگر این است که دوره ظهور مهدی(ع) یکی از آرام ترین، امن ترین با شکوه ترین و راحت ترین دوره ها در تاریخ خواهد بود.

* نتیجه گیری
همان طور که در آیه 49 سوره القمر بیان شده، خداوند همه امور را با هدف خاص و دقیقی آفریده است. مانند همه امور جاندار و بی جان، ظهور مهدی(ع) نیز هدفمند و براساس علم و بینش خداوند شکل گرفته است. هویت این انسان مقدس، نشانه های ظهورش، پایه گذاری اتحاد اسلامی و حکومت ارزشهای اخلاقی اسلامی بر زمین، همگی توسط خداوند با اهداف خاصی تعیین شده است.
انسانها در ابعاد فضا و زمان محدود شده اند و تنها آنچه را که خداوند در حافظه شان قرار داده، می دانند. به عنوان مثال، آگاهی نداشتن انسانها از حوادثی که از آن به عنوان «آینده» یاد می کنند، بدین دلیل است که خداوند آنها را در حافظه انسانها قرار نداده است. بنابراین، ما نمی توانیم از آنها آگاه شویم و تنها خداوند است که آنها را از هیچ آفریده است.
بنابراین، براساس آنچه در قرآن آمده (زمر - 68) برای خداوند گذشته، حال و آینده، همه یکی است و برای او زمان تنها یک لحظه واحد است و تمامی رویدادهایی که در این جهان رخ داده و یا رخ خواهد داد، با توجه به هدفی که توسط خداوند در نظر گرفته شده است، در یک لحظه خاتمه خواهد یافت.