X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

غدیرخم ؛ عید اکمال دین ،اتمام بعثت و آغاز ولایت مبارکباد  چاپ

تاریخ : شنبه 14 آذر‌ماه سال 1388 در ساعت 11:03 ب.ظ

روز عید سعید غدیر یکى از این ایام سرور آل محمداست که به عنوان «عیدالاکبر» نامیده شده، پس شایسته است که به پاس قدردانى از این نعمت عظیم الهى و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمؤمنین على(ع) عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع باشکوه فراوان برگزار نماییم .

 
اشاره: روز عید سعید غدیر یکى از این ایام سرور آل محمد، علیهم‏السلام، است که به عنوان »عیدالاکبر« نامیده شده، چرا که روز اکمال دین و اتمام نعمتهاى پروردگار، به خاطر واقعه غدیر و انتصاب شایسته و بحق حضرت على، علیه‏السلام، به امر الهى به جانشینى رسول معظم، صلّى‏اللَّه‏علیه‏وآله، است.
پس شایسته است که به پاس قدردانى از این نعمت عظیم الهى و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمؤمنین على، علیه‏السلام، عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع باشکوه فراوان برگزار نماییم و از برکات معنوى این روز عزیز بهره‏مند شویم.
آنچه در این مختصر تقدیم مى‏گردد آدابى است که بزرگان دین به منظور گرامى داشت این روز عزیز تعلیم فرموده‏اند:
 
1. روزه
روزه عید غدیر از مستحباتى است که مکرر به آن سفارش شده است. امیرالمؤمنین، علیه‏السلام، در خطبه‏اى که در روز عید غدیر ایراد کردند فرمودند:
و صوم هذا الیوم ممّا ندب اللّه إلیه.
روزه عید غدیر از مستحباتى است که خداوند بدان فراخوانده است.
حضرت امام صادق، علیه‏السلام، فرمودند:
یجب علیکم صیامه شکراً للّه و حمداً للّه.
بر شما لازم است که که در روز عید غدیر براى سپاسگزارى از خداوند و ستودن او، روزه بگیرید.
شخصى از امام صادق، علیه‏السلام، پرسید: چه کارى شایسته روز غدیر است و چه عملى در آن، استحباب دارد؟
حضرت پاسخ دادند: روزه و...
امام صادق، علیه‏السلام، درباره پاداش روزه عید غدیر فرموده‏اند:
روزه داشتن در روز عید غدیر پاداشى معادل روزه گرفتن در همه عمر دنیا را دارد.
یا فرموده‏اند:
صوم یوم غدیر خم کفّارة ستّین سنة.
روزه داشتن روز عید غدیر خم، کفاره گناه شصت سال است.
 
2. افطارى دادن
از اعمالى که به انجام آن در روز عید غدیر سفارش شده است؛ افطارى دادن به روزه داران است. حضرت على، علیه‏السلام، فرمودند:
کسى که در شامگاه عید غدیر، به یک مؤمن افطارى بدهد، گویا یک میلیون نفر از پیامبران ،شهیدان و صدیقان را افطارى داده است. حال چگونه است پاداش کسى که گروهى از مردان و زنان را افطارى دهد. و من ضامنم بر خدا که از کفر و فقر آسوده گردد و اگر در همان روز یا همان شب تا عید غدیر سال دیگر بمیرد، بر خداوند است پاداش او.
 
3. اطعام
از سنت‏هاى مؤکد دیگر در روز عید غدیر پذیرایى از مؤمنان است.
امام صادق، علیه‏السلام، درباره یکى از وظایف عید غدیر فرمودند:
و أطعم إخوانک.
و برادرانت را طعام ده.
 
4. آراستن
از دیرباز عیدها و جشنها با نظافت، غبارزدایى، پیراستن و آراستن همراه بوده است و شیعیان باید این روشها را براى عید غدیر نیز رعایت نمایند. چرا که حضرت امام رضا، علیه‏السلام، مى‏فرمایند:
روز غدیر، روز آراستن و زینت است. پس هر کس براى روز غدیر، زینت کند، خداوند هر خطاى کوچک و بزرگ او را مى‏آمرزد و فرشتگانى را به سوى او مى‏فرستد، آنان نیکى‏هاى او را مى‏نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال آینده بالا مى‏برند. اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زیسته است.
پس چه زیبا خواهد بود که سردر منازل و اماکن عمومى تجارتى و ادارى چراغانى شود تا شامل این پاداش بزرگ گردد.
 
5. لباس نو پوشیدن
ما ایرانیان در عید نوروز که عید تحویل سال است، نه تحول انسان، لباس نو مى‏پوشیم؛ پس چرا در عید بزرگ ولایت، تن پوش نو نپوشیم؟ بجا خواهد بود که در این روز بزرگ لباس نو بپوشیم و بپوشانیم.
حضرت امام صادق، علیه‏السلام، مى‏فرماید:
و أن یلبس المؤمن أنظف ثیابه و أفخرها.
یکى از وظایف روز غدیر این است که مؤمن تمیزترین و گرانقدرترین جامه‏هاى خویش را بپوشد.
 
6. استفاده از بوى خوش
اسلام درباره به کارگیرى بوى خوش و زدن عطر، بسیار سفارش کرده است. بخصوص در ایام عید سعید غدیر سفارش ویژه‏اى نسبت به این سنت خوب شده است. امام صادق، علیه‏السلام، در پى وظایف مؤمن در روز غدیر فرمودند:
و یتطیّب إمکانه و إنبساط یده.
و مؤمن به اندازه توان و دست باز بودنش بوى خوش استعمال کند.
 
7. دیدار با مؤمنان
زیارت برادران مؤمن از سنتهاى مهم اسلامى است، لیکن در روز عید غدیر، دید و بازدید به عنوان یکى از شعائر مذهبى و ولایى و بیشتر مورد سفارش قرار گرفته و پاداش افزونترى دارد.
حضرت امام رضا، علیه‏السلام، فرمودند:
من زارَ فیه مؤمناً أدخل اللّه قبره سبعین نوراً و وسع فى قبره و یزور قبره کلّ یوم سبعون الف ملک و یبشّرونه بالجنّة.
هر کس که در روز غدیر به دیدار مؤمنى رود خداوند هفتاد نور در قبرش داخل کند و قبرش را بگستراند، و هر روز هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد.
8. مصافحه (دست دادن)
دست دادن باعث افزایش محبت دو برادر دینى و سبب ریزش گناه و آمرزش مى‏گردد؛ اما دست دادن در روز عید غدیر که عید ولایت است جلوه دیگرى دارد، به همین جهت در این روز مصافحه (دست دادن) مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است.
حضرت امیرالمؤمنین على، علیه‏السلام، فرمود:
و إذا تلاقیتم فتصافحوا بالتّسلیم.
(در روز غدیر) هنگامى که با هم ملاقات مى‏کنید همراه با سلام کردن با یکدیگر دست بدهید.
 
9. تبریک گفتن
معمولاً، وقتى نعمتى به انسان مى‏رسد یا پیروزى نصیبش مى‏شود تبریک گفتن لازم است و تبریک گفتن در روز عید غدیر از شعائر شیعه است و مى‏شود گفت گرمترین و سنت عقد اخوت و برادرى در اسلام به زمان پیامبر اکرم، صلّى‏اللَّه‏علیه‏وآله، مى‏رسد. در آن موقع پیامبر، صلّى‏اللَّه‏علیه‏وآله، بین مهاجرین و انصار پیمان برادرى را منعقد نمودند. و بجا خواهد بود که این پیمان برادرى در روز عید غدیر برگزار بشود.
 

واقعى‏ترین تبریکها براى عید غدیر است.
حضرت رضا، علیه‏السلام، مى‏فرماید:
و هو یوم التّهنیة یهنّى‏ء بعضکم بعضاً فإذا لقى المؤمن أخاه یقول: الحمدللّه الّذى جعلنا من المتمسّکین بولایة أمیرالمؤمنین و الائمة سلام‏الله‏علیهم.
روز عید غدیر خم روز تهنیت‏گویى است. بعضى از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هرگاه مؤمنى با برادرش برخورد کرد بگوید: »ستایش مخصوص خداوندى است که ما را از پیوستگان به ولایت امیرالمؤمنین، علیه‏السلام، و امامان، علیهم‏السلام، قرار داد».